تبلیغات
بهترین وبلاگ تفریحی ایرانیان
این وبلاگ را در گوگل محبوب کنید :

چگونگی ورود عادل فردوسی‌پور به تلویزیون

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه 18 آبان 1390, 23:14

عادل فردوسی پور

عادل در آزمون شبکه جوان به عنوان یکی از گزارشگران ورزشی انتخاب شد. اواسط دهه هفتاد گزارش‌های فردوسی‌پور با همان لحن و ادبیات خاص مورد استقبال قرار گرفت. شهرت و محبوبیت او تا جایی پیش رفت که خیلی‌ها از روش‌ و سبک گزارش فردوسی‌پور حتی از کلمات خاص او تقلید می‌کردند.
ورود عادل فردوسی‌پور به رسانه‌های ورزشی از صفحات یکی از روزنامه‌های شناخته شده و قدیمی آغاز شد. فردوسی‌پور جوان آشنا به زبان و علاقمند به فوتبال، کار خودش را به عنوان یک روزنامه‌نگار در صفحات خارجی یک از روزنامه‌های ورزشی آغاز کرد. چندی بعد با آغاز فعالیت شبکه سوم سیما، فرصت تازه‌ای برای ژورنالیست جوان ایجاد شد تا استعداد و توانایی خودش را در یک رسانه متفاوت بیازماید.

بقیه در ادامه مطلب...

عادل در آزمون شبکه جوان به عنوان یکی از گزارشگران ورزشی انتخاب شد. اواسط دهه هفتاد گزارش‌های فردوسی‌پور با همان لحن و ادبیات خاص مورد استقبال قرار گرفت. شهرت و محبوبیت او تا جایی پیش رفت که خیلی‌ها از روش‌ و سبک گزارش فردوسی‌پور حتی از کلمات خاص او تقلید می‌کردند. فردوسی‌پور حالا مجری موفق شبکه سوم سیما بود. چندی بعد میزان استقبال مخاطبان و موفقیت‌های فردوسی‌پور موجب شد که مجری جوان شبکه سه با اعتماد به‌نفس در قامت تهیه‌کننده یک برنامه جنجالی و پرمخاطب وارد دفتر مدیر وقت شبکه شود.

محمد جعفر صافی، موسس و مدیر سابق شبکه سوم سیما به فردوسی‌پور و طرح برنامه 90 اعتماد کرد و پرمخاطب‌ترین برنامه تاریخ صداوسیمای ایران در سال 78 آغاز شد. این به معنای ورود چالش و نقد صریح به صداوسیمای ایران بود، برنامه‌ای که هنوز در هیچ رشته و بخش دیگری نظیر و هم‌آوردی نیافته است.

با گذشت بیش از 12 سال محمد جعفر صافی که امروز رئیس فرهنگسرای نیاوران تهران است تأکید می‌کند که وجود چنین برنامه‌ای در همه بخش‌های جامعه ایران ضروری است. صافی معتقد است که صداقت و صراحت، اصلی‌ترین دلایل موفقیت فردوسی‌‌پور و این برنامه بوده.

آقای صافی، عادل فردوسی‌‌پور در سال‌های ابتدایی فعالیت شبکه سه به عنوان یک گزارش‌گر جوان ظهور کرد. پروسه جذب و انتخاب گزارشگران جوان که منجر به ورود فردوسی‌پور، میرزایی و چند مجری دیگر به تلویزیون شد چگونه اتفاق افتاد؟

آغاز فعالیت شبکه سه سیما زمینه مناسبی برای استفاده از استعداد‌ها و توانمندی‌های جوانان علاقه‌مند به ورزش در این عرصه بود. به همین جهت این فرصت برای جوانان مستعد ایجاد شو آقای فردوسی‌پور که در آن زمان دانشجوی علاقه‌مند، با تحصیلات و اطلاعات خوب، همچنین اهل تحقیق و مطالعه بودند خیلی زود جایگاه خودشان را در این بین پیدا کردند و به عنوان یکی از گزارشگران شبکه انتخاب شدند.

در حقیقت شما با ورود گزارشگران جوان به دنبال ایجاد تحول در گزارش رقابت‌های ورزشی بودید، اینطور نیست؟

طبیعتاً آغاز فعالیت یک شبکه جدید می‌بایست با جذب نیرو‌های جدید همراه می‌شد. در این راستا گزارشگرانی مثل آقای فردوسی‌پور، مزدک میرزایی، جاودانی، آقای خیابانی و یوسفی جذب شدند و فعالیت خودشان را آغاز کردند. البته ما به دنبال یک شرایط کاری متفاوت و اصولی بودیم. به همین جهت دوره‌هایی ترتیب داده شد. خصوصا در بخش گزارشگری، کار تحقیقاتی در زمینه اشتباهات رایج و متداول گزارشگران انجام گرفت که حاصل آن منجر به رفع بسیاری از نواقص و اشکالات شد. این اتفاقات طبیعتاً پیشرفت گزارشگری و بالا رفتن کیفیت گزارش‌های ورزشی را در پی‌داشت. ما حتی دوره‌های مخصوص پوشش رقابت‌های خارجی را با حضور مدرسین خارجی برگزار کردیم که عوامل شبکه با اصول پوشش یک رقابت ورزشی به درستی آشنا شوند.

فردوسی‌پور با شیب متفاوتی مسیر رشد و پیشرفت را در ورزش کشور طی کرد؛ شما عامل این تفاوت را چه می‌بینید؟

عوامل مختلفی در موفقیت فردوسی‌پور تأثیر‌گذار بود. اولین عامل صداقت او در کار بود که باور‌پذیری مردم را نسبت به او تقویت می‌کرد. فردوسی‌پور صادقانه با مردم و مسئولان روبه‌رو می‌شو که این مسئله اهمیت زیادی دارد. صراحت او در بیان اهمیت زیادی دارد. همیشه حرف را بدون پیچیدگی‌های خاص و به راحتی بیان می‌کند. مردم صداقت و صراحت او را دوست دارند. فردوسی‌پور همچنین اهل مطالعه و به دنبال اطلاعات جدید است. برخورد و اخلاق مناسب هم از دیگر عوامل تأثیر‌گذار بوده که مجموعه این عوامل موفقیت او را در پی داشته است.

طرح شکل‌گیری برنامه 90 چگونه مطرح شد و واکنش شما نسبت به این طرح چه بود؟

آقای فردوسی‌پور طرح برنامه را ارائه داد،‌البته فکر می‌کنم نمونه‌هایی از این برنامه در دیگر کشور‌ها وجود داشت و ایشان می‌خواستند همان برنامه‌ را اصطلاحاً ایرانیزه کنند و در شبکه سوم به اجرا بگذارند. از ابتدا قرار بود برنامه 90 به مشکلات فوتبال ایران و خصوصا مسائل داوری بپردازد که ما هم از اجرای برنامه استقبال کردیم و زمینه‌های مناسب برای آغاز 90 در سال 78 فراهم شد.

چگونه به یک گزارشگر جوان برای راه‌اندازی چنین برنامه‌ای اعتماد کردید؟

مبنای کار ما در شبکه سه به همین شکل و بر اساس اعتماد به جوانان بود. در بسیاری از موارد هم پاسخ خوبی از این اعتماد دریافت کردیم و به نتیجه‌‌های خوبی رسیدیم. اصل موضوع این بود که وجود برنامه‌ای مثل برنامه 90 کاملاً ضروری بود. من اعتقاد دارم برنامه‌های این‌چنینی باید در بخش‌های دیگر جامعه هم وجود داشته باشد و تنها محدود به فوتبال و ورزش نباشد. هر تلویزیونی به چنین برنامه‌ای نیاز داردر، در بخش‌های مختلف مثل مسائل اجتماعی و بخش‌های دیگر، شفاف‌سازی در این زمینه‌ها ضروری است و برنامه 90 این کار ا به خوبی انجام می‌دهد. مجری برنامه به صورت چالشی به دنبال پاسخ مناسب و شفاف‌سازی است که انتظار مردم همین است و مردم چنین توقعی دارند.

البته فردوسی‌پور در گزارش‌ها و اجرای برنام‌نشان داده بود که مورد توجه و استقبال مخاطب قرار دارد، به همین جهت پیش‌بینی می‌شد که آغاز برنامه 90 با حضور او می‌تواند موفق باشد.

ارزیابی کلی شما از رویکرد برنامه 90 در این سال‌ها چیست؟

من فکر می‌کنم این برنامه روند کاملاً موفقی داشته، سوژه‌های مناسبی داشته و موفق عمل کرده است. انتظار از 90 این است که صادقانه، عادلانه و بی‌طرفانه به مسائل بپردازد که فردوسی‌پور در راستای تحقق این امر و در همین جهت تلاش کرده است طبیعتاً در این بین اشتباهات و لغزش‌هایی هم بوده که قابل انکار نیست اما آنقدر عمده نبوده که بخواهیم 90 را منفی ارزیابی کنیم و به طور کلی باید گفت این برنامه حرکت مثبتی داشته است. برنامه‌های چالشی و روشن‌گر مورد توجه مردم قرار می‌گیرند. این برنامه یکنواخت نبوده و بخش‌های جدیدی به آن اضافه شده که مخاطب را جذب کرده است. حضور خود فردوسی‌پور و شخصیت او هم در موفقیت و جذب مخاطبان 90 تأثیر زیادی داشته است.

به عنوان آخرین سؤال با اینکه روند حرکتی 90 را مثبت ارزیابی می‌کنید چه انتقادی نسبت به عملکرد این برنامه‌ دارید؟

من عقیده دارم در یک جاهایی باید حرمت‌ها حفظ شود. در گفت‌وگو‌ها باید در استفاده از برخی کلمات و ادبیات دقت شود. باید به حریم افراد توجه کرد و از برخی مرز‌ها عبور نکرد.
اشتراک و ارسال مطلب به:

برچسب ها : عادل فردوسی پور , عادل فردوسی پور در مسابقه هفته , عادل فردوسی پور برنامه نود , عادل فردوسی پور و همسرش , عادل فردوسی پور و مسابقه هفته , بیوگرافی عادل فردوسی پور , همسر عادل فردوسی پور , عکس عادل فردوسی پور و همسرش , خبر ورزشی , برنامه 90 , پخش زنده برنامه 90 ,موضوعات
درباره ما

سلام دوستان...
من رضا هستم...25 سالمه...این وبلاگ رو فقط جهت سرگرمی و ایجاد لحظات شاد و مفرح برای شما دوستان ایجاد کردم... امیدوارم که خوشتون بیاد...درضمن دوستانی که به وبلاگ نویسی علاقه دارن میتونن برای همکاری در این وبلاگ به عنوان نویسنده توی بخش نظرات پیام بزارن...منتظر نظرات خوبتون هستم...مرسی

* از این به بعد می تونید با آدرس های کوتاه زیر هم به وبلاگم بیاید:
(دقت کنید که دیگه نیازی به وارد کردن www. نیست)

the-best-blog.orq.ir
the-best-blog.dde.ir
the-best-blog.760.ir
the-best-blog.co1.ir
the-best-blog.dxd.ir
the-best-blog.3de.ir
the-best-blog.2fa.ir

ایجاد کننده وبلاگ : reza joon

این صفحه را به اشتراک بگذارید

آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

javahermarket

لینک من LinkeMan.com فهرست وب سایتهای فارسی و دایرکتوری لینک های ایرانی تاریخ جهان باستان
نویسندگان
صفحات جانبی
banner 200x600
نظر سنجی

کدامیک از خواننده های زیر را دوست دارید؟آخرین مطالب
» آدرس جدید وبلاگ ( دوشنبه 23 آبان 1390 )
» هفت میلیاردمین انسان جهان را بشناسید! ( چهارشنبه 18 آبان 1390 )
» چگونگی ورود عادل فردوسی‌پور به تلویزیون ( چهارشنبه 18 آبان 1390 )
» کریستین استوارت برای حرف زدن باید بیشتر خودش را بشناسد! ( چهارشنبه 18 آبان 1390 )
» سرطان واقعا چقدر خطرناک است؟حتما بخوانید! ( چهارشنبه 18 آبان 1390 )
» تکنولوژی فوق العاده گوشی iphone 5 ( سه شنبه 17 آبان 1390 )
» افزایش محبوبیت سایت در گوگل پلاس و افزایش بازدید ( سه شنبه 17 آبان 1390 )
» متن نامه عذرخواهی شیث رضایی از مردم ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» سرعت سایت محبوب خود را چک کنید ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» پیش نمایش Call of Duty: Modern Warefare 3 ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» هفت کلید برای باز کردن قلب شریک زندگی ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» چند درصد از دختران دوست پسر دارند؟ ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» دشمنان زندگی زناشویی از دید روانشناسان ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» پـــ ن پــــ های جدید و خنده دار آبان 90 ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» چند موضوع شگفت انگیز از البرت انیشتن ( دوشنبه 16 آبان 1390 )